Zbulohet droga që mund të shërojë sëmundjet e zemrës, eksperimentet u kryen mbi delet  

Publikuar tek: bota, më 19:55 01-05-2019 Zbulohet droga që mund të shërojë sëmundjet e zemrës, eksperimentet u kryen mbi delet  

Sipas hulumtimeve të reja, antibiotikët e drogës Cialis mund të përdoren për të kuruar sëmundjet e zemrës.

Tadalafil është i ngjashëm me Viagrën dhe shitet nën emrin e markës Cialis, u zbulua nga Universiteti i Mançesterit  gjatë një hulumtimi për të ngadalësuar  gjendjen e rënduar  tek delet.

 Studimi i financuar nga Fondacioni britanik Heart është një zbulim i madh në gjueti për të kuruar sëmundjen që vret 66,000 britanikë çdo vit.

Profesori kryesor i këtij zbulimi Andrew Trafford është shprehur se ky trajtim do të funksionojë edhe tek njerëzit.

‘Ky zbulim është një përparim i rëndësishëm në një gjendje shkatërruese që shkakton mjerim për mijëra njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe më gjerë.Ne kemi prova të kufizuara nga provat njerëzore dhe studimet epidemiologjike që tregojnë se tadalafil mund të jetë efektiv në trajtimin e dështimit të zemrës. Ky studim jep konfirmim të mëtejshëm, shton detaje mekanikore dhe tregon se Tadalafil tani mund të jetë një terapi e mundshme për dështimin e zemrës’, tha Trafford.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013366937637329
array(1) { ["section"]=> string(91) "zbulohet-droga-qe-mund-te-sheroje-semundjet-e-zemres-eksperimentet-u-kryen-mbi-delet-162600" }