Zbulohet fortesa në ishullin siberian, mister se kush e ndërtoi dhe pse u braktis (Foto)

Publikuar tek: bota, më 18:51 09-04-2015 Zbulohet fortesa në ishullin siberian, mister se kush e ndërtoi dhe pse u braktis (Foto)

Në një vështrim të parë, ajo duket si një fortesë apo një burg me strukturën e saj të rregullt. Por arkeologët dhe shkencëtarët nuk mund të japin një shpjegim se çfarë funksioni ka patur në të vërtetë, kush e ka banuar dhe pse është braktisur.

{gallery}s11{/gallery}

Struktura ndodhet në thellësi të një liqeni siberian në shullin Por-Bajin dhe është ndërtuar 1300 vjet më parë. Shkencëtarët kanë mendime të ndryshme, disa mendojnë se fortesa ka funksionuar si një burg e disa mendonjë se ka shërbyer si një observator yjesh, manastir apo një pallat veror.

{gallery}s22{/gallery}

Emri i ishullit Por-Bajin përkthehet si “shtëpi prej balte” në gjuhën Tuvan dhe vendndodhja e tij është 3800 km larg Moskës në kufi me Mongolinë.

{gallery}s33{/gallery}

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010984182357788
array(1) { ["section"]=> string(90) "zbulohet-fortesa-ne-ishullin-siberian-mister-se-kush-e-ndertoi-dhe-pse-u-braktis-foto-8289" }