Zbulohet harta e Europës në vitin 1500, ja në cilën perandori përfshihej Shqipëria (FOTO)

Publikuar tek: fcb-bomb, më 20:33 03-10-2017 Zbulohet harta e Europës në vitin 1500, ja në cilën perandori përfshihej Shqipëria (FOTO)

Shqipëria gjithmonë është thënë se i përket qytetrimt europian, por për më shumë se 400 vjet territoret e banuara nga shqiptarët dhe ato nën hapësirën e Republikës së Shqipërisë, kanë qenë nën Perandorinë Osmane.

Këtë gjë e konfirmon edhe një herë një hartë e Europës në vitin 1500, publikuar nga portali reddit, kur të gjithë territoret shqiptare kanë qenë pjesë e Perandorisë Osmane me përjshtim të disa zonave bregdetare si rajoni i Shkodrës.

Gadishulli i Ballakanit në këtë periudhë kishte një “zot” të vetëm dhe ajo ishte peranodria Osmane e cila shtrihej deri afër Hungarisë së sotme.

Gjermania ishte e ndarë në disa lande të ndryshme, ku më kryesori dallohet ai i Bavarisë. Edhe Italia në të njëjtën situatë paraqitet në këtë periudhë me shtetin e Vendikut dhe atë të Napolit që zotërojnë pjesën më të madhe të asaj që ne sot njohim si Itali.

Franca dhe Spanja duken deri diku me unike vetëm me ndryshimet e vogla se në atë periudhë në rajonin e Katalonjës dhe të Valencias sundonte Mbretëria e Aragonës, ndërsa në Francë shteti i Gjenovës merrte territore nga juglindja e Francës së sotme. 

Screenshot_11.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.043874979019165
array(1) { ["section"]=> string(92) "zbulohet-harta-e-europes-ne-vitin-1500-ja-ne-cilen-perandori-perfshihej-shqiperia-foto-94619" }