Zbulohet ilaçi që frenon përhapjen e Covid-19 brenda 24 orësh

Publikuar tek: aktualitet, më 22:58 04-12-2020 Zbulohet ilaçi që frenon përhapjen e Covid-19 brenda 24 orësh

Dalja në treg e vaksinës së Covid-19 shihet si shpëtim për njerëzimin.  

Por nga Universiteti i Georgias në SHBA besojnë se kanë zbuluar ilaçin antiviral që parandalon përhapjen e koronavirusit brenda 24 orëve.

Profesori Richard Plemper në këtë universitet udhëhoqi një ekip studiuesish që testoi molnupiravirin antiviral te nuselalat, rrugët e frymëmarrjes të së cilës, përputhen shumë me atë të njerëzve.

Plemper thotë se kur një nuselale e infektuar me Covid-19 u trajtua me ilaçin në fjalë dhe u vendos në një grup nuselalesh jo të infektuara, u duk se mjekimi e frenoi shpërndarjen e virusit.

Antivirali tani është në prova klinike në pacientët e shtruar në spital me ndërlikime Covid-19.

Nëse rezulton efektive, thotë Dr. Plemper, ajo mund të ofrojë një tjetër mjet kundër virusit, edhe më i lehtë për t’u përdorur duke qenë se është thjesht një pilulë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Doktori i njohur ngre shqetësimin: Vaksina nuk e vret virusin! Covid-19 ka pësuar mutacion, i cili shkakton...
'Presim të vijnë ngarkesat e para', Dervishi: Ja sa persona do vaksionohen me Covax »
Article Logic
Execution time: 0.010756015777588
array(1) { ["section"]=> string(68) "zbulohet-ilaci-qe-frenon-perhapjen-e-covid-19-brenda-24-oresh-230222" }