Zbulohet kolonia 200-vjeçarje që sfidoi kohën, luftoi që njerëzit të ishin të barabartë

Publikuar tek: bota, më 19:17 18-09-2017 Zbulohet kolonia 200-vjeçarje që sfidoi kohën, luftoi që njerëzit të ishin të barabartë

Mbetjet e një kolonie të "utopisë" 200-vjeçare që përkrahën dashurinë e lirë janë zbuluar së fundmi nga arkeologët.

Ju mund të mendoni për epokën e Viktorias, të mbushur me njerëz të shtypur seksualisht, por ky nuk ishte rasti me komunitetin Manea Fen.

Vendndodhja e zbuluar kohët e fundit ishte dikur vendndodhja e një komuniteti socialist, i cili u krijua në 1838 nga fermeri Cambridgshire dhe ministri Metodist Ëilliam Hodson.

Hodson donte të krijonte një komunitet pa para, martesë, apo monogamije, ku të gjithë njerëzit punonin së bashku dhe ishin krejtësisht të barabartë.

Kolonia, e cila në një moment kishte 150 njerëz që jetonin brenda saj, ddhe kishte për qëllim të ishte fillimi i një shoqërie utopike, megjithatë ajo zgjati vetëm 25 muaj.

gfhgggfgfjfjfgj.jpg

hgjghjghjghj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Të gjithë po prisnin një takim me Ramën, por shikoni me kë ka bërë “selfie” Angela Merkel sot (FOTO)
Vjedhja e telefonit, e pëson keq Emmanuel Macron »
Article Logic
Execution time: 0.010853052139282
array(1) { ["section"]=> string(92) "zbulohet-kolonia-200-vjecarje-qe-sfidoi-kohen-luftoi-qe-njerezit-te-ishin-te-barabarte-92802" }