Zbulohet ku ndodhet statuja e fundit e Enver Hoxhës, ruhet me fanatizëm nga 78-vjeçarja (FOTO)

Publikuar tek: kulture-art, më 19:57 26-05-2020 Zbulohet ku ndodhet statuja e fundit e Enver Hoxhës, ruhet me fanatizëm nga 78-vjeçarja (FOTO) Sabire Plaku - Statuja e Enver Hoxhës

Sabire Plaku është dyshuese për çdo të huaj që vë këmbë në fshatin e saj të largët Labinot, Elbasan. Nëse sheh një vizitor ose dëgjon praninë e tyre, 78-vjeçarja ndalon gjithçka që bën dhe nxiton drejt atij që dikur ishte muzeu i fshatit.

Edhe pse nga shtëpia e saj duket muzeu i dikurshëm, ajo duhet të ecë 100 metra para se të ngjitet në një shpat të pjerrët, me baltë.

muzeu.jpg

Për tre dekadat e fundit, ajo ka shërbyer si kujdestare e godinës së braktisur dykatëshe në qendër të Labinot, dhe statujën prej bronzi tre metra (10 këmbë të gjatë), e cila shtrihet e fshehur në bodrumin e saj; një statujë kreut të shtetit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha.

statuja.jpg

Labinoti, në bashkinë e Elbasanit, është shtëpia e rreth 6,000 njerëzve. Rruga që të çon atje është e pjerrët, e ngushtë dhe e mirëmbajtur dobët. Njerëzit mbështeten në bujqësi dhe blegtori për të siguruar jetesën, ndërsa shumë të rinj emigrojnë përkohësisht në Greqi dhe Itali për të gjetur punë.

Me kalimin e viteve shumë janë përpjekur të vjedhin statujën për ta përdorur për hekurishte.

Por, pasi fshatarët të jenë të sigurt që një vizitor nuk ka ndonjë qëllim "të keq", ata i ftojnë ata në shtëpi për kafe ose drekë. Kur pyeten për të kaluarën e Labinotit, sytë e tyre ndizen dhe një shpërthim energjie duket se mbush trupat e tyre, shkruan gazetarja Fatjona Mejdini në një reportazh të publikuar nga Al Jazeera.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091521739959717
array(1) { ["section"]=> string(98) "zbulohet-ku-ndodhet-statuja-e-fundit-e-enver-hoxhes-ruhet-me-fanatizem-nga-78-vjecarja-foto-207919" }