Zbulohet kush piratoi mesazhet personale të Jeff Bezos, plan i organizuar nga shteti aleat i SHBA-ve

Publikuar tek: bota, më 18:58 31-03-2019 Zbulohet kush piratoi mesazhet personale të Jeff Bezos, plan i organizuar nga shteti aleat i SHBA-ve

CEO i “Amazon”, Jeff Bezos është sulmuar nga hakera dhe mesazhet që kishte shkëmbyer me të dashurën e tij u publikuan në gazetën National Enquirer javën e kaluar.

Sipas BBC ,Jeff Bezos punësoi një ekspert infrormatike i cili sipas hetimit konkludoi se shteti i Arabisë Saudite ishte autori sulmit kibernetik ndaj tij.

Punonjësi me emrin Gavin de Becker, zbuloi se mesazhet private të pronarit e “Amazon” janë shitur përmes internetit te gazeta amerikane nga Arabia Saudite.

Njeriu më i pasur në botë, që ka në pronësi të tij dhe gazetën Ëashington Post, Bezos nuk ka komentuar mbi këtë lajm.

Gjithsesi ai ka ngritur padi ndaj gazetës National Enquirer duke kërkuar që mesazet të shkarkohen nga interneti dhe të zbulohet përsoni që i vodhi të dhënat nga telefoni.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012501955032349
array(1) { ["section"]=> string(106) "zbulohet-kush-piratoi-mesazhet-personale-te-jeff-bezos-plan-i-organizuar-nga-shteti-aleat-i-shba-ve-158628" }