Zbulohet lulja e legjendave që çel një herë në 3 mijë vjet

Publikuar tek: bota, më 21:38 10-06-2015 Zbulohet lulja e legjendave që çel një herë në 3 mijë vjet

Universi është plot mistere që sfidojnë njohuritë tona aktuale. Një nga këto mistere është edhe ajo që besohej të ishte vetëm një legjendë, një lule që çel një herë në 3 mijë vjet.

Lulja Udumbara, sipas legjendës budiste, ka çelur për herë të fundit pak kohë para lindjes së Budës. Por tashmë janë me qindra murgj e qytetarë që raportojnë ta kenë zbuluar sërish këtë lule.

Lulja është shumë e vogël, ka aromë të mirë dhe qëndron në majë të një kërcelli të hollë e shumë elastik. Ajo është zbuluar në një statujë të Budës, në një tempull të Koresë së Jugut. Murgu që e ka identifikuar tha se lulja mundi të jetojë për një kohë të gjatë pa përkujdesje edhe pas një dëmtimi aksidental, ajo ka çelur sërish.

Sipas tij, çelja e lules pas 3 mijë viteve simbolizon një epokë të artë dhe të begatë për botën.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012151956558228
array(1) { ["section"]=> string(64) "zbulohet-lulja-e-legjendave-qe-cel-nje-here-ne-3-mije-vjet-13231" }