Zbulohet misteri 500-vjeçar i Vatikanit, gjenden pikturat e rralla

Publikuar tek: kulture-art, më 18:28 14-12-2017 Zbulohet misteri 500-vjeçar i Vatikanit, gjenden pikturat e rralla

Dy piktura rreth 500 vjeçare janë zbuluar gjatë restaurimit të një dhome në Vatikan.

Pikturat murale mendohet se datojnë 500-viteve më parë dhe janë vepra të Rafaelos. Ato janë ndër punët e fundit të tij para vdekjes.

Në të dyja pikturat paraqiten figura femërore të cilat përfaqësojnë drejtësinë dhe miqësinë.

Restaurimi i këtyre veprave të artit është planifikuar të mbarojë në vitin 2022 dhe ka marrë një kosto prej 3.1 milion dollarë amerikanë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.091178894042969
array(1) { ["section"]=> string(72) "zbulohet-misteri-500-vjecar-i-vatikanit-gjenden-pikturat-e-rralla-103091" }