Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermudës, ja çfarë i “përpin” anijet dhe avionët

Publikuar tek: bota, më 14:27 21-10-2016 Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermudës, ja çfarë i “përpin” anijet dhe avionët

Shkencëtarët mund të kenë zbardhur më në fund misterin e trekëndëshit të Bermudës dhe shkakun që qëndron pas zhdukjes së qindra anijeve dhe avionëve.

Retë gjashtëkëndore me erëra mbi 270 kilometra në orë mund të jenë përgjegjëse për fundosjen e anijeve dhe rrëzimin e avionëve në fund të detit, raporton Newsbomb.al.

Zona prej 500,000 kilometra katrorë në Oqeanin e Atlantikut të Veriut fajësohet për zhdukjen e të paktën 75 avionëve dhe qindra anijeve, por retë me formë të rrallë mund të jenë sekreti i zhdukjeve të mistershme.

asdfqwefsdgggshot_1.jpg

Sipas shkencëtarëve këto re gjashtëkëndore që krijohen mbi oqean janë bomba ajrore, brenda së cilave formohen stuhi apokaliptike me erëra mbi 270 kmh. Ato janë shpërthime të ajrit që ndodhet poshtë reve dhe më pas godet oqeanin duke krijuar valë që ndonjëherë bashkëveprojnë me njëra-tjetrën dhe bëhen edhe më të rrezikshme.

Scresdfwergdvsdfsdfshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035221099853516
array(1) { ["section"]=> string(86) "zbulohet-misteri-i-trekendeshit-te-bermudes-ja-cfare-i-perpin-anijet-dhe-avionet-56942" }