Zbulohet monumenti i rrallë që inaguroi kryeministri Rama në Ura Vajgurore

Publikuar tek: kulture-art, më 18:31 05-06-2017 Zbulohet monumenti i rrallë që inaguroi kryeministri Rama në Ura Vajgurore

Kryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm në një bisedë me banorët e bashkisë Ura Vajgurore, ku ka parë nga afër investimet e kësaj bashkie për të parandaluar përmbytjet që vinin nga lumi Osum.

Në fjalën e tij përveç këtij investimi Rama, ka folur edhe për projekte të tjera të dobishme për këtë qytet siç është dhe ujësjellësi i kësaj bashkie. Por kohët e fundit, ndoshta lidhur dhe me vizitën  e kryeministrit Rama në Urën Vajgurore është inaguruar një monument tejet interesant. Bëhet fjalë për monumentin “Djaloshi i Dimalit” i vendosur në qendër të këtij qyteti.

Në fakt monumenti ka lidhje me një sit arkeologjik që ndodhet në territoret e bashkisë Ura Vajgurore, siç është qyteti antik i Dimalit, një nga më të njohurit në antikitet në trojet shqiptare, ku është zhvilluar dhe një prej tre luftrave iliro-romake.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0242600440979
array(1) { ["section"]=> string(80) "zbulohet-monumenti-i-rralle-qe-inaguroi-kryeministri-rama-ne-ura-vajgurore-81337" }