Zbulohet një planet i ri në sistemin tonë diellor

Publikuar tek: bota, më 18:52 14-10-2016 Zbulohet një planet i ri në sistemin tonë diellor

Një fytyrë e re i është shtuar portretit familjar të sistemit tonë diellor: Shkencëtarët sapo kanë zbuluar një planet të ri xhuxh që rrotullohet rreth Diellit dhe ndodhet në rajonin tej Plutonit.

Planeti i ri xhuxh quhet “2014 UZ224”, është rreth 530 kilometra në diametër dhe ndodhet 13.7 miliadr kilometra nga Dielli.

Një vit në planetin e ri zgjat sa 1100 vite Toke ndërsa në Pluton është sa 248 vite.Planeti u zbulua nga një instrument i quajtur Dark Energy Camera (DECam), që ka për qëllim monitorimin e lëvizjes së galaktikave dhe supernovave teksa lëvizin larg Tokës. Qëllimi është që të zbulohet se çfarë është energjia e zezë dhe nga vjen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.39472508430481
array(1) { ["section"]=> string(55) "zbulohet-nje-planet-i-ri-ne-sistemin-tone-diellor-56212" }