Zbulohet “qyteti i humbur” i Aleksandrit të Madh (Foto)

Publikuar tek: kulture-art, më 21:51 25-09-2017 Zbulohet “qyteti i humbur” i Aleksandrit të Madh (Foto)

Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte një vend magjik ku njerëzit pinin verë dhe filozofët lakuriq jepnin urtësi, thuhet në shënimet e lashta.

Por 2,000 vjet pas vdekjes së luftëtarit të madh, arkeologët besojnë se kanë gjetur vendndodhjen e qytetit të humbur në Irak.

fhj5t6j5t76k6k6k.jpg

Për herë të parë ekspertët i hasën rrënojat antike në pamjet filmike të vitit 1960, realizuar nga spiunët amerikanë në vendbanimin Qalatga Darband.

Fotografitë u bënë publike në vitin 1996 por për shkak të sestabilitetit politik e kishin të pamundur të eksploronin zonën, shkruan newsbomb.al

sg3e45rhye45hy45juj.jpg

Por tani arkeologët kanë mundur të gërmojnë në zonë duke arritur në konkluzionin se aty ndodhen rrënojat e një qyteti të madh me influencë të fortë greke dhe romake.

gfyjt6jt76k76kl.jpg

Ata besojnë se qyteti u themelua nga Aleksandri i madh në vitin 331 p.e.s së bashku me 3 mijë veteranët e luftës. Qyteti që nga gjuha kurde përkthehet si “kështjella e shtegut të maleve” besohet të ketë qenë një pikë e fortë lidhëse mes Lindjes dhe Perëndimit.

gfyjt6jt76k76kl_copy.jpg

Më shumë mbetet ende për t’u zbuluar teksa gërmimet vijojnë.

ty34yhsdf.jpg

gt4e5y45hjdfgh.jpg

try656jufgrh.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02592396736145
array(1) { ["section"]=> string(57) "zbulohet-qyteti-i-humbur-i-aleksandrit-te-madh-foto-93653" }