Zbulohet shpella 50 kilometra e gjatë në Hënë

Publikuar tek: bota, më 21:04 21-10-2017 Zbulohet shpella 50 kilometra e gjatë në Hënë

Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar një shpellë 50 kilometra të gjatë dhe 100 metra të gjerë nën sipërfaqen e Hënës.

Zbulumi i madh është bërë pas analizimit të të dhënave nga orbituesi hënor i Japonisë, Selene.

thhyu5r6hj56ju56jk.jpg

Sipas ekspertëve shpella është një tub llave i krijuar nga aktiviteti vullkanik rreth 3.5 miliard vite më parë.

rfth45r6h45rjrgj.jpg

Ata thonë se një bazë e ndërtuar në këtë vend do të ishte ideale pasi do mbronte astronautët nga ekspozimet në sipërfaqen e Hënës. Ekzistenca e kësaj shpelle njihej prej vitesh por vetëm së fundmi është provuar.

sdtre45hye45h5j5.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përgjaket Egjipti, vriten 52 policë nga përleshja me militantët
Zgjedhjet në Çeki, fiton partia e biznesmenit miliarder »
Article Logic
Execution time: 0.011525869369507
array(1) { ["section"]=> string(51) "zbulohet-shpella-50-kilometra-e-gjate-ne-hene-96736" }