Zbulohet thesari madhështor i sendeve prej ari, i humbur 300 vite më parë (Foto)

Publikuar tek: bota, më 19:04 21-03-2017 Zbulohet thesari madhështor i sendeve prej ari, i humbur 300 vite më parë (Foto)

Mbi 10.000 artikuj nga ari dhe argjendi pjesë e një thesar që daton në dinastinë Ming 300 vjet më parë janë zbuluar në fund të një lumi në Kinë. Zbulimi u bë nga arkeologët në provincën Sichuan në jugperëndim të Kinës.

Në numër i madh monedhash prej ari, argjendi dhe bronzi u gjetën në kryqëzimin e lumenjve Minjiang dhe Jinjiang rreth 50 kilometra në jug të Chengdu, thanë arkeologët.

sdqeq23rhyhy.jpg

Copëza bizhuterish, vegla dhe armë hekuri, përfshirë shpata, thika dhe shtiza, u gjetën gjithashtu.

asdfrw34r3thyh.jpg

Në zonë është zhvilluar një betejë historike lufte në vitin 1949 mes liderit të kryengritjes fshatare Zhang Xianzhong dhe ushtarët e dinastisë Ming, në të cilin rreth 1.000 anije të ngarkuar me para dhe bizhuteritë u fundosën.

sdqwrqwe4tw34333.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kujdes! Mos e konsumoni këtë frut pasi të keni pirë çdo lloj medikamenti
Pas skandalit, jep dorëheqjen ministri i Brendshëm i Francës »
Article Logic
Execution time: 0.01269793510437
array(1) { ["section"]=> string(83) "zbulohet-thesari-madheshtor-i-sendeve-prej-ari-i-humbur-300-vite-me-pare-foto-72689" }