Zbuloi aferat korruptive të Presidentit, gjykata dënon me 7 vite burg gazetaren investigative

Publikuar tek: bota, më 14:59 01-09-2015 Zbuloi aferat korruptive të Presidentit, gjykata dënon me 7 vite burg gazetaren investigative Gazetarja investigative Khadija Ismayilova

AP

Gazetarja investigative dhe fituesja e disa çmimeve ndërkombëtare, Khadija Ismayilova, është dënuar me 7.5 vite burg nga Gjykata e Azerbajxhanit për evazion fiskal dhe korrupsion.

Menjëherë pas dhënies së dënimit, Radio Europa e Lirë e ka quajtur procesin gjygjësor një “montazh” ndërsa ka thënë se qeveria e Azerbajxhanit është një “makineri represioni”.

Dënimi i Ismayilovas erdhi pas punës së saj investigative për ekspozimin e arferave të shumta korruptive të presidentit Ilham Aliyev, që sipas dëshmive të saj ka “shtrydhur” buxhetin e shtetit duke bërë që familja e tij të përfitojë shuma marramendëse parash.

A4A9390C-7256-473E-940A-3C78C8AA25DC_w640_s.jpg

Presidenti i Azerbajxhanit  Ilham Aliyev

“T’ju vijë turp. Ç’farë shteti është ky? As marifetet tuaja të thjesta nuk funksionuan për të ndërtuar një proces fals kundër meje”, ka thënë Khadija Ismayilova pas dhënies së dënimit. Ajo tha se asgjë nuk do ta ndalë për të treguar të vërtetën.

Khadija Ismayilova ka marë disa çmime ndërkombëtare për ekspozimin e korrupsionit të qeveritarëve përfshi edhe aferat korrupive të presidentit Aliyev, transmeton VOA.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013278961181641
array(1) { ["section"]=> string(98) "zbuloi-aferat-korruptive-te-presidentit-gjykata-denon-me-7-vite-burg-gazetaren-investigative-19690" }