Zbuloni hotelin më të lartë në botë prej 330 metrash, që nuk është hapur kurrë që nga ndërtimi në 1987 (FOTOT)

Publikuar tek: bota, më 10:51 20-10-2019 Zbuloni hotelin më të lartë në botë prej 330 metrash, që nuk është hapur kurrë që nga ndërtimi në 1987 (FOTOT)

Në 1987, toka u hap për të dizenjuar një hotel të ri në kryeqytetin e Koresë se Veriut, Pyongyang. I projektuar si piramidë, gradaciela e lartë ishte dizenjuar për 3000 dhoma dhe pesë restorante me pamje panoramike.

Hoteli Ryuyong, supozohej të hapej dy vite më vonë. Por nuk u hap kurrë.

Kur struktura arriti gjithçka në vitin 1992, qëndroi pa dritare dhe i zbrazët për 16 vite të tjera, betoni ishte i paveshur. Të gjitha ndërtesat rreth saj, thuajse humben rëndësinë.

Hoteli që kishte në përbërje metal dhe xham, me vonë u projektua të bëhej me ndricim LED për të pasur spektakël gjatë natës. Filluan punimet që ndaluan shumë herë, madje filluan edhe spekullimet se kur do të hapej.

Ende i mbyllur në ditët e sotme, Ryugyong hotel është ndërtesa më e lartë që nuk u popullua kurrë.

U prodhua në luftën e ftohtë mes US që mbështetej nga Koreja e jugut, ndërkohë që Sovjetët mbështesnin veriut.

75226313_516575575844871_7560755557661933568_n (1).jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190723070449-03-ryugyong-hotel-architecture-origins-restricted.jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190719142817-gettyimages-1129293241.jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190723070359-02-ryugyong-hotel-architecture-origins-restricted.jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190719142735-gettyimages-1027070614.jpg

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021862030029297
array(1) { ["section"]=> string(114) "zbuloni-hotelin-me-te-larte-ne-bote-prej-330-metrash-qe-nuk-eshte-hapur-kurre-qe-nga-ndertimi-ne-1987-fotot-182769" }