Zbuloni hotelin më të lartë në botë prej 330 metrash, që nuk është hapur kurrë që nga ndërtimi në 1987 (FOTOT)

Publikuar tek: bota, më 11:51 20-10-2019 Zbuloni hotelin më të lartë në botë prej 330 metrash, që nuk është hapur kurrë që nga ndërtimi në 1987 (FOTOT)

Në 1987, toka u hap për të dizenjuar një hotel të ri në kryeqytetin e Koresë se Veriut, Pyongyang. I projektuar si piramidë, gradaciela e lartë ishte dizenjuar për 3000 dhoma dhe pesë restorante me pamje panoramike.

Hoteli Ryuyong, supozohej të hapej dy vite më vonë. Por nuk u hap kurrë.

Kur struktura arriti gjithçka në vitin 1992, qëndroi pa dritare dhe i zbrazët për 16 vite të tjera, betoni ishte i paveshur. Të gjitha ndërtesat rreth saj, thuajse humben rëndësinë.

Hoteli që kishte në përbërje metal dhe xham, me vonë u projektua të bëhej me ndricim LED për të pasur spektakël gjatë natës. Filluan punimet që ndaluan shumë herë, madje filluan edhe spekullimet se kur do të hapej.

Ende i mbyllur në ditët e sotme, Ryugyong hotel është ndërtesa më e lartë që nuk u popullua kurrë.

U prodhua në luftën e ftohtë mes US që mbështetej nga Koreja e jugut, ndërkohë që Sovjetët mbështesnin veriut.

75226313_516575575844871_7560755557661933568_n (1).jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190723070449-03-ryugyong-hotel-architecture-origins-restricted.jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190719142817-gettyimages-1129293241.jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190723070359-02-ryugyong-hotel-architecture-origins-restricted.jpg

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190719142735-gettyimages-1027070614.jpg

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011662006378174
array(1) { ["section"]=> string(114) "zbuloni-hotelin-me-te-larte-ne-bote-prej-330-metrash-qe-nuk-eshte-hapur-kurre-qe-nga-ndertimi-ne-1987-fotot-182769" }