Zelandës së Re i jepet mundësia të ridizajnojë flamurin kombëtar, ja çfarë sugjerojnë qytetarët

Publikuar tek: bota, më 22:19 20-05-2015 Zelandës së Re i jepet mundësia të ridizajnojë flamurin kombëtar, ja çfarë sugjerojnë qytetarët

Popullit të Zelandës së Re i është dhënë mundësia historike për të ndryshuar flamurin e kombit të tyre krenar. 

Por mesa duket, Zelanda e Re nuk e ka marrë shumë seriozisht këtë detyrë, duke gjykuar nga disa dizajnime që janë dërguar në faqen e internetit të qeverisë.

Për fat të mirë, dy votimet për të përcaktuar flamurin e ri apo për të vendosur nëse do të mbajnë atë që kanë aktualusht, do të mbahen në vitin 2016, se përndryshe Zelanda e Re do të përfundonte me ndonjë nga këto vepra arti të mrekullueshme.

Ja disa nga më qesharaket dhe të çuditshmet, bashkë me shpjegimin nga autori.

Kam përdorur si ngjyrat tradicionale dhe Kryqin Jugor. Tema paraqet motin e larmishëm si dhe bukuritë natyrore

Jam i lumtur t'ju prezantoj flamurin që do të bënte krenar çdo qytetar të Zelandës së Re. Një dele që ngjan edhe si re në qiellin blu. Ruan traditën e yllit të vendosur në vend të syrit

Zogu është një "kiwi" tradita e vendit tonë, si dhe yjet në oqean

Kafshë, natyrë, bla, bla, bla

Portretizon zogjtë paqësor "kiwi", simbol i vendit tonë

Ndjesia që merr kur sheh një zog "kiwi", simboli i lashtë që na lidh me të parët tanë

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013291120529175
array(1) { ["section"]=> string(100) "zelandes-se-re-i-jepet-mundesia-te-ridizenjoje-flamurin-kombetar-ja-cfare-sugjerojne-qytetaret-11617" }