Zgjedhje të parakohshme, Patozi: Ja dy rastet kur mund të ndodhin

Publikuar tek: politike, më 11:41 19-01-2020 Zgjedhje të parakohshme, Patozi: Ja dy rastet kur mund të ndodhin

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka komentuar nga qyteti i Korçës situatën politike në vend, ku ka deklaruar se ulja në një tryezë mes palëve politike është një lajm i mirë për vendin.

‘Javën e kaluar ka pasur një ulje në tavolinë, s’po e quaj marrëveshje sepse është ende shpejt ku përgjegjësit kryesore të krizës janë dakordësuar për të nisur një proces dialogu, për të cilin ne kemi konsideratë. Ne mendojmë që ky është një lajm i mirë për Shqipërinë por nga ana tjetër jemi skeptikë sepse kemi gjithë dyshimet dhe provat që mesa kuptojmë ata janë ulur për të mos rënë dakord, të mos këtë produkt por të ruajnë status-quonë, e cila na ka çuar në këtë krizë’, tha Patozi.

Ndër të tjera, ai deklaroi se ka shumë premisa që në Shqipëri mos të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, kërkesë kjo e vazhdueshme e opozitës jashtëparlamentare.

Sipas Patozit, zgjedhje te parakohshme ne Shqipëri mund të ndodhin vetëm në rast se do ketë një marrëveshje te shpejtë dhe mbi te gjitha nëse opozita jashtëparlamentare e ka seriozisht kërkesën për zgjedhje te parakohshme.

‘Për fat te keq sot nuk kemi një dokument tjetër dhe opozita jashteparlamentare në tryezë nuk e ka një propozim. Ne nuk marrim përsipër rezultatin e tryezës jo vetëm se s’jemi në atë tryezë, por mbi të gjitha sepse është e paparashikueshme se çfarë mund të ndodhe aty për shkak se e vetmja gjë që dimë deri me sot është që PD dhe PS, qe janë fajtoret kryesore për krizën janë te prirur te ruajnë sistemin aktual e ne rast se kjo do te ndodhe do te jete një lajm i keq për vendin. Ne politike asnjëherë nuk mund te këtë parashikime të sakta. Por ajo qe ne dyshojmë dhe ndiejmë, se në Shqipëri nuk ka premisa për zgjedhje të parakohshme. Zgjedhje te parakohshme ne Shqipëri mund te ndodhin vetëm në rast se do ketë një marrëveshje te shpejte nje produkt te shpejte te kësaj tryeze e mbi te gjitha nëse opozita jashtëparlamentare e ka seriozisht kërkesën për zgjedhje te parakohshme. Ne mendojmë qe ajo nuk e ka seriozisht. Unë besoj qe cdo deputet i parlamentit shqiptar është legjitim dhe ne s’mund te flasim ne emër te tyre, por mendojmë qe ata nuk kanë zënë vendin e askujt por kane zënë vendin e tyre sipas ligjit dhe kushtetutës. Fakti qe ata janë në tryezë do te thotë që ata janë një faktor qe nuk mund te shpërfillet dhe nëse vota e tyre nuk do jete për reformën e re zgjedhore reforma nuk do te behet’, u shpreh Patozi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020272970199585
array(1) { ["section"]=> string(70) "zgjedhje-te-parakohshme-patozi-ja-dy-rastet-kur-mund-te-ndodhin-192492" }