Zgjedhjet e 14 shkurtit, KQZ ndalon Albin Kurtin dhe 46 kandidatë të tjerë: S’mund të garojnë për deputetë

Publikuar tek: rajon, më 14:05 20-01-2021 Zgjedhjet e 14 shkurtit, KQZ ndalon Albin Kurtin dhe 46 kandidatë të tjerë: S’mund të garojnë për deputetë Kreu i VV Albin Kurti

Albin Kurti dhe 46 kandidatë të tjerë për depputetë, të disa subjekteve politike në Kosovë, janë ndaluar nga KQZ që të garojnë në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen në 14 shkurt.

Mediat në Kosovë shkruajnë se Këshilli Gjyqësor i Kosovës dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, i kanë ndaluar Kurtit dhe të tjerëve që të garojnë në zgjedhje për shkak se janë të dënuar me vendime të formës së prerë në tre vitet e fundit.

Kurti është dënuar në janar të vitit 2018 për dy vepra penale: përdorim të armës apo mjetit të rrezikshëm dhe për pengim të personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare.

Me këto vepra përshkruheshin veprimet e Lëvizjes Vetëvendosje për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës në vitin 2015, si pasojë e të cilave, liderit të LVV-së i është pamundësuar kandidimi në listë zgjedhore.

Vendimi pritet të zyrtarizohet më së largu deri më 22 janar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Më pak se një muaj nga zgjedhjet, në Kosovë vendoset sot fati i kandidatëve për deputetë që kanë probleme me ligjin
»
Article Logic
Execution time: 0.011417865753174
array(1) { ["section"]=> string(111) "zgjedhjet-e-14-shkurtit-kqz-ndalon-albin-kurtin-dhe-46-kandidate-te-tjere-s-mund-te-garojne-per-deputete-235704" }