Zgjedhjet e PE/ Votuesit ndëshkojnë politikën e vjetër, njerëzit duan ndryshim në gjithë Europën

Publikuar tek: politike, më 12:51 27-05-2019 Zgjedhjet e PE/ Votuesit ndëshkojnë politikën e vjetër, njerëzit duan ndryshim në gjithë Europën

Zgjedhjet e mbajtura për Parlamentin Europian ditën e djeshme dhanë një mesazh të qartë: njerëzit duan ndryshim!

Në të gjithë Europën votuesit braktisën partitë tradicionale në fuqi dhe i besuan partive të reja. Në Francë partia e Macron u rendit e dyta ndërsa në Gjermani, koalicioni i kancelares Angela Merkel u mund keq, dhe çuditërisht, të Gjelbërit zunë vendin e dytë.

Gjithashtu me shumë se 50% e qytetarëve nuk votuan këtë herë në zgjedhjet në të gjithë Europën, numër rekord në 25 vitet e fundit në BE.

Duket qartë se parlamenti i ri në Bruksel do të duhet të diskutojë seriozisht për ndryshimin e mendësive politike dhe të situatës në Europë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021652936935425
array(1) { ["section"]=> string(101) "zgjedhjet-e-pe-votuesit-ndeshkojne-politiken-e-vjeter-njerezit-duan-ndryshim-ne-gjithe-europen-165866" }