Zgjedhjet lokale në Rusi, Putini del sërish fitues, shtanget në Moskë

Publikuar tek: bota, më 11:20 09-09-2019 Zgjedhjet lokale në Rusi, Putini del sërish fitues, shtanget në Moskë Presidenti i Rusisë Vladimir Putin

Vladimir Putin ka pësuar humbje në disa prej zonave të vendit në zgjedhjet e djeshme lokale.

Kryeqyteti i vendit ishte arena kryesore e betejës së zgjedhjeve lokale.

Në Këshillin e Moskës, kandidatët e Partisë Rusia e Bashkuar humbën 15 vende (40 në 25). Surprizë realizuan komunistët, të cilët siguruan 13 vende, ndërsa partia ‘’Vetëm Rusia’’ mori 3 vende.

Megjithatë, partia e presidentit rus fitoi në zona e tjera të vendit. Partia e liderit të opozitës Aleksei Navalny, i cili po mbahet i arrestuar nga shteti rus. Ai u bëri thirrje qytetarëve të votonin të gjithë kandidatët jo-putinistë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011836051940918
array(1) { ["section"]=> string(74) "zgjedhjet-lokale-ne-rusi-putini-del-serish-fitues-shtanget-ne-moske-177810" }