Zgjedhjet lokale në Turqi, Erdogan kërcënon të 'zhbëjë' rezultatin

Publikuar tek: bota, më 07:14 02-03-2019 Zgjedhjet lokale në Turqi, Erdogan kërcënon të 'zhbëjë' rezultatin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan po akuzohet se po sillet si 'diktator' pas kërcënimit për të hequr kryebashkiakët pro-kurdë që zgjidhen në votimet lokale të këtij muaji.

Duke folur para përkrahësve të tij, Erdeogan bëri një paralajmërim të fortë për votuesit e juglindjes me shumicë kurde në Turqi. Ai tha se nëse votojnë për kandidatët që simpatizojnë grupin separatist kurd PKK, ata që zgjidhen do të hiqen nga detyra.

“Nëse mundësitë që jep shteti, ia kaloni Kandilit (vendi ku kanë bazën udhëheqësit e PKK-së në Irakun Verior fqinj), ne do të emërojmë menjëherë dhe pa pritur aspak, të besuarit tanë”, u tha Ergodan.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010817050933838
array(1) { ["section"]=> string(70) "zgjedhjet-lokale-ne-turqi-erdogan-kercenon-te-zhbeje-rezultatin-154813" }