Zgjedhjet në BE: Partia holandeze e Punës siguron fitoren e papritur, shtetet që votojnë sot (SONDAZHET)

Publikuar tek: bota, më 07:30 24-05-2019 Zgjedhjet në BE: Partia holandeze e Punës siguron fitoren e papritur, shtetet që votojnë sot (SONDAZHET)

Ctë zgjedhjeve të BE-së. Kështu tregojnë sondazhet e publikuara, duke kapërcyer kështu populistët.

Ndërkohë, nuk ka sondazhe në dispozicion në Britani të Madhe për shkak të ligjit kombëtar. Votuesit irlandezë dhe çekë drejtohen në votime sot (24 maj) për ditën e dytë të votimeve zgjedhore të BE.

Sakaq, kujtojmë se rezultatet e zgjedhjeve të BE do të shpallen të dielën në mbrëmje pasi të gjithë vendet e BE të kenë votuar, shkruan Euronews, transmeton Newsbomb.al.

Partia e Punës e Komisionerit Evropian Frans Timmermans mori të enjten një fitore të papritur në zgjedhjet holandeze për Parlamentin Europian, tregoi një sondazh, duke mundur lehtë një sfidant euroskeptik i cili kishte qenë në krye të sondazheve.

Kandidati kryesor social demokrat që kryeson Komisionin e BE, Timmermans e shtyu partinë e tij pro-evropiane në një fitore, duke marrë më shumë se 18% të votave.

Forumi i djathtë për Demokraci i Thierry Baudet, i cili ishte shumë pranë në sondazhe krahas konservatorëve të kryeministrit holandez Mark Rutte, përfundoi i treti në 11%, tregoi sondazhi. 

lallaaaaa.jpg

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091018676757812
array(1) { ["section"]=> string(107) "zgjedhjet-ne-be-partia-holandeze-e-punes-siguron-fitoren-e-papritur-shtetet-qe-votojne-sot-sondazhet-165507" }