Zgjedhjet në Britani, fitojnë konservatorët e Theresa May, por qeverinë nuk e krijojnë dot

Publikuar tek: bota, më 06:21 09-06-2017 Zgjedhjet në Britani, fitojnë konservatorët e Theresa May, por qeverinë nuk e krijojnë dot

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve në Britaninë e Madhe.

Sipas numërimit të deritanishëm paraprakisht fitues ka rezultuar partia e konservatorëve e Theresa May, por që nuk mund të formojë dot qeverinë. Shkak është se May nuk ka shumicën e nevojshme për të krijiar qeverinë, pasi partisë së konservaorëve i duhen edhe 326 vende për të formuar qeverinë.

Shpërndarja e votave në përqindje sipas partive politike është kjo:

Partia e konservatorëve ka marrë 43%, partia laburiste 40 %, liberal demokratët kanë grumbulluar 8 % të votave, SNP deri tani ka marrë 3% e votave dhe partia e gjelbër 2% . 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kanadaja fillon armatosjen e rëndë, kjo është shifra rekord që do të shpenzojë për ushtrinë deri në vitin 2027
Rrëzimi i aeroplanit ushtarak, ekipet e shpëtimit gjejnë 29 trupa të pajetë në Birmani »
Article Logic
Execution time: 0.011632204055786
array(1) { ["section"]=> string(94) "zgjedhjet-ne-britani-fitojne-konservatoret-e-theresa-may-por-qeverine-nuk-e-krijojne-dot-81794" }