Zgjedhjet në Greqi, Exit Poll: Humbet Syriza e Tsipras

Publikuar tek: rajon, më 20:43 26-05-2019 Zgjedhjet në Greqi, Exit Poll: Humbet Syriza e Tsipras

Sipas Exit Poll të fundit të publikuar në televizionin grek nga kompania KAPA Research partia e ND (Demokracia e Re) është perpara me 10% ndaj partisë se kryeministrit grek, Aleksis Tsipras.

Duket se Syriza ka pësuar një humbje të madhe për zgjedhjet në PE.

Sipas komentuesve Aleksis Tsipras humbi shumë nga votuesit për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë e Veriut në lidhje me emrin por dhe nga politika e jatshme e Greqisë në tërësi.

Kështu Syriza pritet të jetë e dyta ndërsa partia e nazistëve në Greqi është afër hyrjes minimale të një deputeti në PE pasi ka fituar nga 5 deri në 7 % të votave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031174898147583
array(1) { ["section"]=> string(59) "zgjedhjet-ne-greqi-exit-poll-humbet-syriza-e-tsipras-165794" }