Zgjedhjet në Itali, triumfojnë “Lëvizja 5 yjet” dhe Lega Nord, pëson rënie PD e Renzit

Publikuar tek: bota, më 10:01 05-03-2018 Zgjedhjet në Itali, triumfojnë “Lëvizja 5 yjet” dhe Lega Nord, pëson rënie PD e Renzit

“Lëvizja  5 yjet” forcë e parë në Itali. Edhe pse rezultati final edne nuk ka dalë kjo lëvizje është supriza e zgjedhjeve për parlamentin e ri në italian. Mediat e vendit fqinjë raportojnë se “Lëvizja 5 yjet”, ka arritur të marrë deri në këto momente mbi 30 % të votave. Ndërsa pas saj vjen Lega Nord. 

Partia Demokratike e Mateo Renzit ka pësuar një rënie, ku ka marrë deri më tani vetëm 20 për qind. Ndërsa Forza Italia e Belusconit është kapërcyer nga partia e Salvinit. Por nuk ka shumicë të qartë.

“Lëvizja 5 yjet” është kështu partia e parë. Këto janë të paktën rezultatet që kanë dalë në orët e para të mëngjesit.

Rënien më të fortë e ka pësuar Partia Demokratike, rreth 18 për qind, dhe Forza Italia. Nëse rezultatet konfirmohen nga numërimi i votave, do të nevojiten aleanca midis forcave politike.

Sa i përket pjesëmarrjes në votime është 73% kundrejt 75.27% në vitin 2013, një rënie e lehtë kjo e pjesmarrjes.

Numerimi i votave vijon dhe krerët e forcave politike ende nuk kanë dalë një një prononicim për mediat. /newsbomb.al/

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013200044631958
array(1) { ["section"]=> string(89) "zgjedhjet-ne-itali-triumfojne-levizja-5-yjet-dhe-lega-nord-peson-renie-pd-e-renzit-112228" }