Zgjedhjet në Kanada, fiton sërish Justin Trudeau, plas festa (REZULTATI i ngushtë)

Publikuar tek: bota, më 09:56 22-10-2019 Zgjedhjet në Kanada, fiton sërish Justin Trudeau, plas festa (REZULTATI i ngushtë)

Partia Liberale e Justin Trudeau ka marrë një mandat të dytë në një fitore të ngushtë për zgjedhjet në Kanada.

Tani ai do të jetë kryeministër i një qeverie të pakicave. Vlen të përmendet se qeveritë e pakicave në Kanada zakonisht nuk zgjasin më shumë se dy vjet.

Partia Liberale e Trudeau udhëhoqi në 146 nga 304 zonat elektorale që kishin raportuar rezultate nga rreth orës 10:30 të mëngjesit në Toronto të hënën, më pak se 170 të nevojshme për sigurinë e një qeverie mazhoritare.

Partia e Re Demokratike pritej gjerësisht të mbështesë Liberalët në një farë mënyre, por natyra e marrëdhënies së tyre të ardhshme në parlamentin kanadez mbetet për tu parë dhe ka pasur spekulime se partia e krahut të majtë do ta tërheqë Trudeau në një drejtim më përparimtar.

Edhe pse rezultatet e mbrëmjes së të hënës panë një rënie të mprehtë të vendeve për Partinë e Re Demokratike të majtë të vendit (NDP), lideri i saj, Jagmeet Singh, mund të bëhej drejtuesi.

Sakaq, Justin Trudeau doli në skenë në Montreal për të mbajtur fjalimin e tij të fitores,ndërsa shoqërohej edhe nga bashkëshortja.

“Kanada ka refuzuar ndarjet dhe negativitetin. Ju më keni dhënë një mandat për të ndryshuar. Unë ju dëgjoj. Minierat, klima dhe çështjet sociale do të jenë në axhendën time si prioritet”, ka thënë kryeminisri pas fitores.

Donald Trump e uroi Trudeau duke e cilësuar si "fitore e mrekullueshme dhe të luftuar fort. Urimet e tij erdhën megjithëse me herë nuk ka[patur marrëdhënie të mira mes dy liderëve. Trump e cilësoi Trudeau si "të pandershëm" dhe "të dobët" në takimin e G7 të vitit të kaluar në Quebec.

Po ashtu liderët e e tjerë botërorë u bashkuan me një kor urimesh për Trudeau, ndërsa Boris Johnson dhe Emmanuel Macron ende nuk e kanë bërë urimin e tyre.

Pse ka rënë popullariteti i Trudeau?

Trudeau mori pushtetin në vitin  2015 duke premtuar "ndryshim të vërtetë" dhe një mori premtimesh përparimtare.

Por pas katër vjet në pushtet, Trudeau u përball me kritika. Rekordi i tij mjedisor, për shembull, është nënvlerësuar nga mbështetja e tij për projektin e zgjerimit të tubacionit të naftës Trans Mountain.

Dhe zotimi Trudeau për të filluar reformën zgjedhore federale u braktis shpejt, duke zemëruar disa votues të majtë të ngacmuar nga perspektiva për të parë një sistem votimi alternativ

Megjithatë, sipas një vlerësimi të pavarur nga dy duzina akademike kanadezë, Trudeau ka mbajtur, plotësisht ose pjesërisht - 92% të këtyre premtimeve, më së shumti nga çdo qeveri Kanadeze në 35 vjet.

Screenshot_2.jpg

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Netanyahu dështon të formojë qeverinë në Izrael, dorëzon mandatin te presidenti
BREXIT/ Boris Johnson bën përpjekjet e fundit për arritjen e marrëveshjes »
Article Logic
Execution time: 0.012916088104248
array(1) { ["section"]=> string(85) "zgjedhjet-ne-kanada-fiton-serish-justin-trudeau-plas-festa-rezultati-i-ngushte-183018" }