Zgjedhjet në Turqi, Partia e Erdoganit kërkon rinumërim të votave në Stamboll

Publikuar tek: bota, më 22:19 12-04-2019 Zgjedhjet në Turqi, Partia e Erdoganit kërkon rinumërim të votave në Stamboll Zgjedhjet ne Turqi, rinumerimi i votave ne Stamboll

Partia turke AK, e cila është në pushtet në Turqi, ka njoftuar se do të bëjë kërkesë zyrtare te autoritetet e Komisionit Suprem të Zgjedhjeve për zgjedhjet në Stamboll.

Kjo kërkesë nga partia turke AK, vjen pasi zgjedhjet në Stamboll u kontestuan dhe opozita pretendoi se ka fituar. Rinumërimi në disa zona të Stambollit mendohet se do të zgjasë edhe disa ditë.

Partia e presidentit Erdogan, kërkon përsëritje të zgjedhjeve në Stamboll për shkak të parregullsive që janë hasur në proces zgjedhor. Më herët u deklarua se kandidati i Erdoganit ishte mundur nga kandidati opozitar, mirëpo një rezultat i tillë nuk po njihet nga partia e presidentit turk.

Opozita turke shprehet se këta janë sulme të Erdoganit me sjelljen e një autokrati që e karkaterizon atë. Pas përfundimit të zgjedhjeve, kandidati opozitar, Ekrem Imamoglu, shpalli fitoren e Stambollit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013335943222046
array(1) { ["section"]=> string(83) "zgjedhjet-ne-turqi-partia-e-erdoganit-kerkon-rinumerim-te-votave-ne-stamboll-160201" }