Zgjedhjet për PE, mbyllen votimet në këto shtete

Publikuar tek: bota, më 19:16 26-05-2019 Zgjedhjet për PE, mbyllen votimet në këto shtete

Ka përfunduar votimi për Parlamentin Evropian në Gjermani dhe në Greqi dhe në disa vende të tjera të BE.

Përfundon votimi për Parlamentin Europian në Gjermani. Sipas Exit Polleve në Gjermani ka fituar partia CDU-CSU me 27% të votave.

Në Hollandë ka fituar Partia Laburiste me 18.10%, ndërsa partia e Mark Rutte e Liberal-Konservatorëve, ka dalë e dyta me 15%. 

Në Austri Exit Pollet tregojnë se ka fituar Partia Popullore e Kancelarit Kurz me 34.5% të votave.

Në Sllovaki me rezultatet paraprake fitojnë pro europianët me 20.1 % të votave.

Ndërkohë në Greqi kanë fituar Konservatorët e Partisë ‘Demokracia e Re’ të Kirjakos Mitcotaqis me 36% të votave ndërsa partia e kryeministrit Aleksis Tsipras, Syriza, ka dalë e dyta.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012326955795288
array(1) { ["section"]=> string(54) "zgjedhjet-per-pe-mbyllen-votimet-ne-keto-shtete-165787" }