Zgjedhjet për PE në Itali, partia e djathtë e Salvinit kryeson

Publikuar tek: bota, më 22:18 26-05-2019 Zgjedhjet për PE në Itali, partia e djathtë e Salvinit kryeson Ministri aktual i Brendshem italian si dhe kreu i partisë Lega Nord, Mateo Salvini

Përfundojnë zgjedhjet për Parlamentin Europian edhe në Itali.

Sipas rezultateve paraprake partia e Mateo Salvinit e cila përfaqëson krahun e ekstremit të djathtë me partinë Lega Nord është në vendin e parë me 27% deri në 31% të votave.

Në vendin e dytë është Partia Demokratike me 21%-25% të votave. Ndërsa në vendin e tretë renditet Lëvizja 5 Yjet e komedianit Beppe Grilo me 18%-22% të votave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091071128845215
array(1) { ["section"]=> string(68) "zgjedhjet-per-pe-ne-itali-partia-e-djathte-e-salvinit-kryeson-165808" }