Zgjedhjet presidenciale, në SHBA marrin masa për të mbrojtur procesin nga sulmet kibernetike

Publikuar tek: bota, më 22:31 16-08-2016 Zgjedhjet presidenciale, në SHBA marrin masa për të mbrojtur procesin nga sulmet kibernetike

Departamenti i Sigurisë Kombëtare u ofroi ndihmë të hënën zyrtarëve elektoralë të shteteve për të mbrojtur qendrat e votimit nga sulme të mundshme kibernetike.

Shumica e votuesve në Shtetet e Bashkuara votojnë përmes sistemeve elektronikë, që ndryshojnë sipas shteteve. Në gjithë vendin ka mbi 9 mijë qendra votimi, që administrohen nga zyrtarët vendorë dhe jo nga qeveria federale. Departamenti i Sigurisë Kombëtare u ka sugjeruar zyrtarëve lokalë që aparaturat e votimit të mos jenë të lidhura me internetin gjatë orëve të votimit, shkruan Voa.

Autoritetet po ashtu njoftuan plane të reja bashkëpunimi midis qeverisë dhe sektorit privat për të përmirësuar sigurinë e votimit dhe për të shtuar ndërgjegjësimin për rreziqet e mundshme që paraqet infrastrukturë elektronike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rusia përdor për herë të parë bazat e Iranit për të sulmuar Sirinë
Turqia liron 38 mijë të burgosur që të hapë më shumë vende për pjesëmarësit në grushtin e shtetit »
Article Logic
Execution time: 0.012964963912964
array(1) { ["section"]=> string(97) "zgjedhjet-presidenciale-ne-shba-marrin-masa-per-te-mbrojtur-procesin-nga-sulmet-kibernetike-49940" }