Zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA, ish-kongresmeni shpall kandidaturën

Publikuar tek: bota, më 21:16 14-03-2019 Zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA, ish-kongresmeni shpall kandidaturën

Ish ligjvënësi Beto O'Rourke, nga Teksasi, që fitoi popullaritet në shkallë kombëtare me betejën e tij të gjatë zgjedhore kundër senatorit amerikan, Ted Cruz vitin e kaluar, shpalli të enjten se do të kërkojë emërimin e demokratëve për kandidat në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

'Jam shumë krenar për atë së çfarë është dhe përfaqëson El Paso', shkruante ai në një tekst për stacionin televiziv KTSM. 'Kjo është arsyeja kryesore përse do të kandidoj.'

Zoti O’Rourke i shtohet listës së demokratëve që synojnë kandidimin për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Beto O’Rourke, 46 vjeçar, ish anëtar i Kongresit nga Teksasi Perëndimor në tri mandate, synon të përfitojë nga emri që fitoi ne garën për Senatin amerikan. Ai radhitej shumë poshtë kur vendosi të sfidojë republikanin Ted Kruz në Teksasin kryesisht konservator, por shpejt dëshmoi aftësi për të mbledhur turma të mëdha dhe të mbledhë para nga votuesit në shkallë vendi.

Gara për senatin nxiti një vëmendje të madhe të medies dhe ngazëllimin e votuesve të etur për fytyra të reja politike.

Ai humbi garën me më pak se 3 për qind, duke shënuar kësisoj garën më të ngushtë në katër dekada në Teksas.

Anketat e hershme mbi garën presidenciale 2020, e kanë renditur vazhdimisht zotin O'Rourke mjaft lart në listën e kandidatëve, pas ish-nënpresidentit Joe Biden, i cili ende nuk ka vendosur nëse do të kandidojë dhe senatorit nga Vermonti, Bernie Sanders. /VOA

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011659860610962
array(1) { ["section"]=> string(82) "zgjedhjet-presidenciale-te-2020-ne-shba-ish-kongresmeni-shpall-kandidaturen-156449" }