Zgjidhet kriza politike në Gjermani, qeveria e Merkel me marrëveshje të re koalicioni

Publikuar tek: bota, më 12:38 12-01-2018 Zgjidhet kriza politike në Gjermani, qeveria e Merkel me marrëveshje të re koalicioni

Pas 5 ditësh bisedime, gjendet zgjidhja për qeverinë e re të Gjermanisë.

Dy parti politike kanë arritur në një dakordësi dhe kanë formuar kështu qeverinë e re të ndërtuar mbi koalicionin e  CDU të kancelares Angela Merkel dhe ish partnerit të tyre të koalicionit të mëparshëm SPD.

Bisedimet janë të fokusuara sa i përket taksave dhe migracionit. Marrëveshja e tyre parashikon edhe kufizimin e emigrantëve.

Gjermania nuk ka arritur të formoj qeverinë që nga zgjedhjet të cilat janë mbajtur në shtator të viti të kaluar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093820095062256
array(1) { ["section"]=> string(91) "zgjidhet-kriza-politike-ne-gjermani-qeveria-e-merkel-me-marreveshje-te-re-koalicioni-106312" }