Zgjohen durrsakët pas betonit groposës që hodhi Dako dje, protestojnë për Velierën

Publikuar tek: aktualitet, më 11:32 21-02-2017 Zgjohen durrsakët pas betonit groposës që hodhi Dako dje, protestojnë për Velierën

Zgjohen më në fund qytetarët durrsakë dhe ngrihen në protestë për të mbrojtur Durrësin arkeologjik nga betonizimi.

Ditën e djeshme janë hedhur disa betoniere pikërisht në zonën përreth Torrës Veneciane ku sipas Gjykatës Administrative u ndaluan menjëherë punimet (vendimi i datës 16 shkurt). Kreu i Bashkisë Vangjush Dako doli mbi këtë vendim dhe vazhdoi hapur punimet në ditën për diell.

Sot, qytetarët kërkojnë ndërprerjen e punimeve për Velierën dhe marrjen në mbrojtje të artilerisë së zbulimeve spektakolare që janë bërë në Torrën Veneciane, ditët e fundit.

Me durrsakët janë bashkuar edhe protestues të shumtë nga Tirana, pjesë e shoqërisë civile.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « VIDEO FLAGRANTE/S’do e besoni ku i fshehin plehrat punonjësit e bashkisë
Nuk do të shkojë në protestën e opozitës, Fleckensten përfundon takimin me Ramën dhe niset te Meta »
Article Logic
Execution time: 0.012670040130615
array(1) { ["section"]=> string(87) "zgjohen-durrsaket-pas-betonit-groposes-qe-hodhi-dako-dje-protestojne-per-velieren-69421" }