Zhduket 'Pacienti Zero' në Kinë, vijojnë kërkimet për shkencëtaren e parë që u infektua me Covid-19 nga laboratori i Wuhanit, akuzat e Trump

Publikuar tek: bota, më 17:03 17-01-2021 Zhduket 'Pacienti Zero' në Kinë, vijojnë kërkimet për shkencëtaren e parë që u infektua me Covid-19 nga laboratori i Wuhanit, akuzat e Trump

Vijojnë kërkimet për një shkencëtare të quajtur "Pacienti Zero", e cila u zhduk nga një laborator në fillim të shpërthimit të Covid-19.

Instituti i Virologjisë në Whan studionte sëmundje të lakuriqëve zoonotik dhe nxiti frikën se virusi u zbulua aksidentalisht gjatë eksperimenteve.

Ngurrimi i Kinës për të zbuluar vendndodhjen Huang Yanling, ka nxitur teorinë se ajo është e vdekur ose po mbahet nga shteti për të mbuluar rolin e institutit në pandemi.

Departamenti i Shtetit i SHBA beson se Yanling ishte e para nga ata që u infektuan me koronavirus në vjeshtën e vitit 2019.

Zyrtarët shtetërorë në Pekin ishin të shpejtë për të prishur raportet në atë kohë dhe këmbëngulën që Huang ishte i sigurt.

Mes spekulimeve për vendndodhjen e saj, shefat e saj mohuan që ajo të ishte dëmtuar dhe pretenduan se ajo kishte përfunduar studimet në një pjesë tjetër të Kinës.

Më vonë shkencëtarja u shfaq pasi u dërgoi disa mesazhe kolegëve të saj se ajo ishte gjallë, duke pretenduar se lajmet për vdekjen e saj ishin të pavërteta.

Në të shkruhej: "Për mësuesit dhe shokët e mi studentë, për sa kohë nuk flas. Unë jam Huang Yanling, akoma gjallë. Nëse merrni ndonjë email (në lidhje me thashethemet e Covid), ju lutemi thoni se nuk është e vërtetë".

Që atëherë Huang duket se është zhdukur nga media sociale dhe çdo përmendje e saj duket se është zhdukur nga faqja e internetit e institutit.

Departamenti i Shtetit të SHBA-së thotë se Partia Komuniste Kineze kishte parandaluar hetuesit të intervistonin studiuesit në Wuhan "përfshirë ata që ishin të sëmurë në vjeshtën e vitit 2019".

"Pekini vazhdon sot të përmbajë informacionin jetik që u duhet shkencëtarëve për të mbrojtur botën nga ky virus vdekjeprurës dhe ai tjetër",- tha dje Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.

Akuzat për një fshehje nga qeveria kineze janë hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur dhe presionet për një hetim të plotë në laboratorin e dyshuar si burim i koronavirusit janë rezistuar deri më tani.

Por SH.B.A. gjithmonë ka insistuar që Kina është fajtore, që nga Donald Trump duke u zotuar të deklasifikojë inteligjencën sekrete bombë që lidh virusin me institucionin e tyre shkencor.

Pompeo zbuloi studime të reja nga pretendimi i inteligjencës amerikane se shkencëtarët në Institutin e Virologjisë Wuhan u sëmurën në vjeshtën e vitit 2019, më herët sesa besohej më parë, me simptoma në përputhje me Covid-19.

Pompeo sugjeroi se ishte një virus natyral që kishte shpëtuar aksidentalisht nga laboratori, në vend që të ishte një virus i bërë nga njeriu që u lëshua pa qëllim.

shkencetarja_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas helmimit lideri opozitar rus Navalny niset drejt Moskës, mediat e huaja raportojnë se ai mund të arrestohet sapo të zbresë në aeroport
Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit »
Article Logic
Execution time: 0.013695955276489
array(1) { ["section"]=> string(143) "zhduket-pacienti-zero-ne-kine-vijojne-kerkimet-per-shkencetaren-e-pare-qe-u-infektua-me-covid-19-nga-laboratori-i-wuhanit-akuzat-e-trump-235349" }