Zhverësohet Euro, bie në nivelin më të ulët në 9 vitet e fundit

Publikuar tek: ekonomi, më 14:41 30-05-2017 Zhverësohet Euro, bie në nivelin më të ulët në 9 vitet e fundit

Euro, vijon të zhvlerësohet, ndërsa sot ka shënuar rekord  të ulët në raport me lekun.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë këmbehej sot me 134.14 lekë. Euro në tregun vendas ka qenë përgjithësisht e dobët që nga tetori i vitit të kaluar, por sot arriti nivelin më të ulët që nga viti 2009.

Shqetësimet në lidhje me situatën që ka përfshirë Greqinë, Italinë dhe Bankën Qendrore Europiane ka zhvlerësuar monedhën e përbashkët në tregjet  ndërkombëtare, gjë që është reflektuar edhe në tregun vendas.

kursi-i-kembimit-sipas-viteve.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030289888381958
array(1) { ["section"]=> string(68) "zhveresohet-euro-bie-ne-nivelin-me-te-ulet-ne-9-vitet-e-fundit-80522" }