Zhvillim i papritur nga Eurovizioni, nis fushata kundër këtij shteti

Publikuar tek: kulture-art, më 09:17 12-05-2018 Zhvillim i papritur nga Eurovizioni, nis fushata kundër këtij shteti

Një fushatë e madhe kundër Izraelit që ishte pretendent për të fituar Eurovizionin ka nisur në rrjetet sociale, ndoshta kjo ëhstë dhe arsyeja që kënga ka kaluar nga pretendente e çmimit të madh në vend të dytë.

“0 pikë për Izraelin” quhet fushata që ka nisur që prej natës kur këngëtarja izraelite Netta, me këngën “Toy” u shfaq në natën e parë të gjysmëfinales.

Arsyet janë gjeopolitike. Netta, ka kryer shërbimin ushtarak të detyruar në Izrael dhe shumë nga udhëheqësit e fushatës në rrjet e cilësojnë si “kriminele lufte”.

E gjitha kjo lidhet me tensionet e fundit në rajonin e lindjes së mesme, veçanërisht sulmet ajrore që ka kryer Izraeli këto ditë në Siri duke goditur bazat ushtarake iraniane.

Megjithatë nuk ka sinjalizime që fushata udhëhiqet nga muslymanë ose grupe antisemite.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024985074996948
array(1) { ["section"]=> string(74) "zhvillim-i-papritur-nga-eurovizioni-nis-fushata-kunder-ketij-shteti-120464" }