Zhvillimi marramendës i industrisë në Afganistan, prodhim si asnjëherë më parë i opiumit

Publikuar tek: bota, më 19:36 23-12-2017 Zhvillimi marramendës i industrisë në Afganistan, prodhim si asnjëherë më parë i opiumit

E vetjma industrii e toleruar deri më tani nga talebanët duket se ka marrë një zhvillim shumë të mirë në Afganistan. Bëhet fjalë konkretisht për industrinë e prodhimit të opiumit si drogë.

Kjo industri duket se ka pësuar një rritje të dukshme krahasuar me vitin 2016.

Sipas statistikave të shoqatës botërore kundër drogës rritja e prodhimit të opiumit në Afganistan ka qenë konstante që prej vitit 2002 deri në rënien e regjimit Taleban. Pamundësia e autoriteteve dhe e komunitetit ndërkombëtar që të ndalojë kultivimin e kësaj bime ka bërë që vendasit ta kultivojnë duke e parë si një mënyrë shumë të mirë për nxjerrjen e të ardhurave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012560844421387
array(1) { ["section"]=> string(94) "zhvillimi-marramendes-i-industrise-ne-afganistan-prodhim-si-asnjehere-me-pare-i-opiumit-104155" }