Zhvlerësimi i vazhdueshëm i monedhave të huaja, ndikoi negativisht në xhepat e emigrantëve

Publikuar tek: ekonomi, më 11:32 16-08-2016 Zhvlerësimi i vazhdueshëm i monedhave të huaja, ndikoi negativisht në xhepat e emigrantëve

Zhvlerësimi i monedhave të huaja gjatë kësaj vere a qenë në nivelet historike.

Euro dhe Paundi Britanik kanë pësuar zhvlerësimin më të madh.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 135.96 lekë, me rreth  0.15 lekë më pak se në fund të javës së kaluar, duke zbritur sërish nivelin më të ulët të 6 viteve, që u arrit në javën e fundit të korrikut.

Ndërsa Pauni ka shënuar rënje të vazhdueshme. Ndikim ka patur luhatja në bursat ndërkombëtare nga frika e BREXIT, duke u këmbyer me 157.17 lekë.

 Përsa i përket dollarit, ka patur vetëm disa luhatje të vogla duke u shkëmbyer me 124.94 lekë.

Ndër faktorët kryesor për zhvlerësimin e modhedhës euro, përmendim faktorin sezonal që ndikon çdo vit, edhe pse këtë herë në limite. 

Paratë e emigrantëve janë zhvlerësuar, duke marrë respektivisht më pak lekë nga shkëmbimi i monedhave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020551919937134
array(1) { ["section"]=> string(95) "zhvleresimi-i-vazhdueshem-i-monedhave-te-huaja-ndikoi-negativisht-ne-xhepat-e-emigranteve-49880" }