Zinxhir kilometrik me njerëz, protesta e pazakontë kundër qeverisë

Publikuar tek: bota, më 15:28 28-10-2019 Zinxhir kilometrik me njerëz, protesta e pazakontë kundër qeverisë

Protestuesit në të gjithë Libanin u bashkuan të dielën për të formuar një zinxhir kilometrik duke lidhur veriun dhe jugun e vendit, një shfaqje simbolike e unitetit kombëtar gjatë një periudhe trazirash politike.

Gati 170,000 njerëz u bashkuan me zinxhirin, i cili shkonte nga Akkar në Sidon, tha Dr. Sally Hammoud, një organizatore e ngjarjes.

"Ishte një simbol për t'i treguar botës se ne të gjithë jemi të bashkuar dhe asgjë nuk mund të na ndaje dhe më e rëndësishmja, ne jemi paqësorë", tha ajo për CNN.

Zinxhiri përshkoi 170 km, duke kaluar nëpër Beirut, Tripoli, Dbayeh dhe qytete të tjera përgjatë bregdetit të Libanit. Shumë pjesëmarrës u tërhoqën në flamurin e Libanit dhe kënduan himnin kombëtar.

Për më shumë se një javë, qindra mijëra libanezë, kanë dalë në rrugët e qytetit në atë që është quajtur " Revolucioni i Tetorit ".

Të irrituar nga korrupsioni, keqmenaxhimi, qytetarët po bëjnë thirrje që qeveria të japë dorëheqjen. Lëvizja e papritur masive e ka kapur elitën politike në befasi.

191027183019-01-lebanon-human-chain-exlarge-169.jpeg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012458086013794
array(1) { ["section"]=> string(72) "zinxhir-kilometrik-me-njerez-protesta-e-pazakonte-kunder-qeverise-183811" }