Zjari në Notre-Dame/ Çfarë u dogj e çfarë ka mbetur! Mblidhen miliona euro nga qytetarët vullnetarë në pak orë

Publikuar tek: bota, më 10:25 16-04-2019 Zjari në Notre-Dame/ Çfarë u dogj e çfarë ka mbetur! Mblidhen miliona euro nga qytetarët vullnetarë në pak orë

Notre-Dame në Paris, një nga katedralet me historike në botë, 856-vjeçare, u dogj ditën e djeshme nga një zjarr që filloi në orën 4:30 të pasdites.

Nga zjarri u shkatërrua komplet çatia dhe maja e famshme. Sidoqoftë mund të ishtë edhe me keq, sipas ministrit francez Nunez dhe për fat të mirë struktura qendrore u shpëtua nga zjarfikëset. Do të duhen edhe pak orë që katedralja të deklarohet jashtë rrezikut pasi ekziston frika se struktura qendrore nuk është e qendrueshme. Veprat e artit si statuja e Jezusit, të vitin 1200 janë shpëtuar nga eskpertët por për fat të keq shumë nga pikturat janë shkatërruar.

Reagimi nga qytetarët ishte i menjëhershëm pasi mijëra njerëz janë mbledhur si vullnetarë për restaurimin e katedrales. Gjithashtu bilioneri francez Bernard Arnault, pronari i kompanisë së modes ‘Luis Vuitton’ dhe ‘Sephora’, ka dhuruar 200 milion euro ndërsa pronari i kompanisë ‘Gucci’ Francois-Henri Pinault ka dhuruar 100 milion të tjera, shkruhet në BBC.

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka siguruar qytetarët se katedralja do restaurohet dhe do rindërtohet siç ka qenë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012993812561035
array(1) { ["section"]=> string(115) "zjari-ne-notre-dame-cfare-u-dogj-e-cfare-ka-mbetur-mblidhen-miliona-euro-nga-qytetaret-vullnetare-ne-pak-ore-160611" }