Zjarr masiv e erë e fortë në Francë, evakuuohen qindra banorë

Publikuar tek: bota, më 09:29 25-07-2017 Zjarr masiv e erë e fortë në Francë, evakuuohen qindra banorë

Moti i nxehtë, i thatë dhe me erë në Francën juglindore ka kontribuar në përhapjen e zjarreve në pyje e rajonit.

Ishulli i Korsikë, qyteti i Carros, pranë Nisës dhe Saint-Tropez ishin ndër vendet më të dëmtuara nga zjarret e fuqishme të së hënës. Emergjencat morën masa duke evakuuar qindra shtëpi.

"Është një ditë shumë e rrezikshme dhe lufta do të jetë shumë e gjatë sonte ", tha për agjencinë e lajmeve “AFP” Michel Bernier, shefi i mbrojtjes civile të Francës.

Dhe pas përpjekjeve për të shuar zjarret në Francë, gjendja vazhdon të jetë alarmante.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E bujshme, shërohet njeriu i parë i prekur me HIV-AIDS
Tronditet Manchester, një person i armatosur merr peng nënën me fëmijët »
Article Logic
Execution time: 0.012665033340454
array(1) { ["section"]=> string(66) "zjarr-masiv-e-ere-e-forte-ne-france-evakuuohen-qindra-banore-87262" }