Zjarre masive në Francë, evakuuohen mbi 10 mijë banorë

Publikuar tek: bota, më 14:05 27-07-2017 Zjarre masive në Francë, evakuuohen mbi 10 mijë banorë

Zjarret në juglindje të Francës kanë detyruar rreth 10,000 persona të evakuuohen.

Qindra forca  zjarrfikëse po luftojnë me flakët pranë qytetit Bormes-les-Mimosas.

Rreth 4,000 hektarë tokë janë djegur përgjatë bregdetit të Mesdheut. Franca më herët ka kërkuar ndihmën e fqinjëve në Bashkimin Evropian për të neitralizuar flakët.

“ Janë evakuuar rreth 10,000 njerëzve pas përhapjes së zjarreve”, u shpreh një zyrtar i forcave të zjarrfikësve për agjencinë AFP.

Të paktën 12 zjarrfikës janë plagosur dhe 15 policë kanë kërkuar ndihmë mjekësore për shkak të tymit. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Erdogan në kundërshtim me NATO-n, ble sistemin raketor nga Rusia
Melania në qendër të vëmendjes, çmimi i fustanit “tërbon” dynjanë »
Article Logic
Execution time: 0.012412071228027
array(1) { ["section"]=> string(59) "zjarre-masive-ne-france-evakuuohen-mbi-10-mije-banore-87472" }