Zjarre masive në pyjet e Kalifornisë, evakuohen mijëra qytetarë (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 17:32 03-08-2020 Zjarre masive në pyjet e Kalifornisë, evakuohen mijëra qytetarë (FOTO)

Ekipet e zjarfikësve në Kaliforni, po luftojnë me një zjarr masiv.

‘BBC’ raporton se mijëra njerëz janë detyruar që të dalin nga shtëpitë e tyre në Los Angelos, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme.

Deri më tani thuhet se rreth 7,800 banorë janë evakuar nga zona që  është përfshirë nga zjarri masiv.

Më shumë se 1.300 zjarrfikës, të mbështetura nga helikopterët dhe aeroplanët, janë duke luftuar me zjarret të cilët kanië rënë që mbrëmjen e së premte. Flakët kanë rënë në kodra të thepisura, duke e bërë të vështirë ndërhyrjen e zjarrëfikëses.

Autoritetet vendase thanë se zjarri ishte nxitur nga temperaturat e larta, lagështia e ulët dhe bimësia e thatë në zonë.

_113788352_hi062752248.jpgScreenshot_13.pngScreenshot_14.pngScreenshot_15.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011066913604736
array(1) { ["section"]=> string(74) "zjarre-masive-ne-pyjet-e-kalifornise-evakuohen-mijera-qytetare-foto-215962" }