Zjarret e shumta shkaktojnë 11 të vdekur në shtetin e BE-së

Publikuar tek: bota, më 20:14 25-11-2019 Zjarret e shumta shkaktojnë 11 të vdekur në shtetin e BE-së Zjarr (Poloni) në Nadzjeov, ku vdiqën 2 persona dhe u lënduan 3 të tjerë

Polonia po përjeton një nga periudhat më kritike për sa i përket sigurisë teksa vetëm javën e kaluar 16 persona humbën jetën për shkak të aktivizimit të më shumë se 500 vatrave të zjarrit në shumë qytete të vendit.

Sipas Shërbimit Kombëtar Zjarrfikës, rastet fatale u shënuan në këto rajone të vendit: Masovian, Varmian-Masurian, Pomeraniana Perëndimore, Opole, Łódź, Silesia e Ulët dhe Podlaskie.

Faktor kryesor për shkaktimin e zjarreve është kthimi i motit të ftohtë dhe të acartë duke bërë që shumë qytetarë të shtojnë sasitë e konsumit të gazit dhe druve për t’u ngrohur. Në shumë prej këtyre rasteve, banorët nuk janë treguar të kujdesshëm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013128995895386
array(1) { ["section"]=> string(66) "zjarret-e-shumta-shkaktojne-11-te-vdekur-ne-shtetin-e-be-se-187201" }