Zjarret në Amazon, presidenti i Brazilit i pashpresë: Nuk kemi forca, s’mund të përballojmë dot flakët

Publikuar tek: bota, më 18:16 22-08-2019 Zjarret në Amazon, presidenti i Brazilit i pashpresë: Nuk kemi forca, s’mund të përballojmë dot flakët Djegia e pyjeve ne Amazon - Pamje nga satelitet e NASA

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro është shfaqur tepër i pashpresë teksa ka folur përpara gazetarëve për zjarret që po ‘përpijnë’ Amazonën.

Bolsonaro ka thënë se qeverisë së tij i mungojnë burimet njerëzore për të luftuar numrin rekord të zjarreve në Amazon, raporton BBC, ndërsa ka hedhur dyshime për shkakun mbi organizatat joqeveritare.

‘Dyzet burra për të luftuar një zjarr? Nuk ka burimet. Ky kaos tashmë ka mbërritur’, tha presidenti i Brazilit sot përpara gazetarëve. Ai u shpreh se shkaktare të zjarreve mund të ishin OJQ-të për tu hakmarrë ndaj qeverisë së tij pasi u ka ulur fondet, por theksoi se për këtë ende nuk ka prova.

Pyjet e Amazonës cilësohen si mushkëritë e planetit, duke prodhuar 20% të oksigjenit në atmosferën e Tokës.

Konsiderohet jetike në ngadalësimin e ngrohjes globale, dhe është "shtëpi" për speciet e panumërta të faunës dhe florës. Në këtë zonë bien po ashtu sasitë më të mëdha të reshjeve se në të gjithë botën. /NEWSBOMB.AL

190822091930-02-brazil-fire-0820-exlarge-169.jpg190822173351-amazon-fire-satellite-exlarge-169.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Njerëzimi po ‘varros’ planetin Tokë! Këngëtarja e njohur shqiptare jep mesazhin emocionues: I kërkoj falje djalit tim dhe brezave të ardhshëm për INJORANCËN (FOTO)
Prag tragjedie, punonjësi i hotelit parandalon një sulm masiv me armë »
Article Logic
Execution time: 0.0095889568328857
array(1) { ["section"]=> string(106) "zjarret-ne-amazon-presidenti-i-brazilit-i-pashprese-nuk-kemi-forca-s-mund-te-perballojme-dot-flaket-176045" }