Zjarri në Notre-Dame vë në alarm gjithë botën, arrestohet një 37-vjeçar me benzinë në katedralen e New Yorkut

Publikuar tek: bota, më 11:54 18-04-2019 Zjarri në Notre-Dame vë në alarm gjithë botën, arrestohet një 37-vjeçar me benzinë në katedralen e New Yorkut

Sipas BBC, një burrë 37-vjeçar është arrestuar në katedralen e ‘St Patrick’ në New York pasi nga kontrolli rezultoi se 37-vjeçari kishte në çantë, 2 bidona me benzinë dhe shkrepse.

 

Policia vendase beson se 37-vjeçari donte të shkaktonte një zjarr në katedralen më të madhe të Amerikës dhe me siguri që ngjarja e fundit me zjarrin e Notre-Dame në Paris i ka vënë të gjithë në lëvizje.

Në të njëjtën kohë ISIS, i ka bërë thirje të gjithë besimtarëve në botë të vënë zjarr në çdo katedrale dhe kishë të krishterë. Kjo ka shtuar masat e sigurisë në kishat e të gjithë botës.

Ndaj 37-vjeçarit, u ngritën akuza për kërcënim publik dhe pritet që të dënohet me 1 vit burg.

57174951_607556929712840_4312793257114337280_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011387825012207
array(1) { ["section"]=> string(115) "zjarri-ne-notre-dame-ve-ne-alarm-gjithe-boten-arrestohet-nje-37-vjecar-me-benzine-ne-katedralen-e-new-yorkut-160904" }