Zjarri te Biblioteka Kombëtare në Tiranë, zbardhen dëmet, këto janë mundësitë për t’i zëvendësuar

Publikuar tek: kulture-art, më 10:44 21-09-2017 Zjarri te Biblioteka Kombëtare në Tiranë, zbardhen dëmet, këto janë mundësitë për t’i zëvendësuar

Zbardhen dëmet e shkaktuara nga zjarri që përfshiu disa muaj më parë Bibliotekën Kombëtare të Tiranës.

Sipas drejtoreshës Persida Asllani në total janë djegur 3308 njësi bibliotekare si dhe 748 njësi formate gazetash. Sipas Asllanit ekziston edhe mundësia që disa prej tyre të zëvendësohen, duke siguruar kopjet e materialeve të djegura nga zjarri që përfshiu katin e nëdheshëm të bibliotekës në mars të këtij viti.

 Paraprakisht dyshohet shkak ka qenë një shkëndijë elektrike. Mësohet se forcat zjarrfikëse kanë hyrë nga dritarja dhe pasi kanë lokalizuar vatrën e zjarrit kanë bërë të mundur shurjen e flakëve. Ndërhyrja e tyre ka qenë paksa e vështirë për shkak të frikës se uji mund të dëmtonte librat e tjerë që ndodhen në katin e nëndheshëm të bibliotekës. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.25815510749817
array(1) { ["section"]=> string(101) "zjarri-te-biblioteka-kombetare-ne-tirane-zbardhen-demet-keto-jane-mundesite-per-t-i-zevendesuar-93135" }