Zuckerberg hedh në gjyq qindra hauaianë, kërkon t’iu marrë tokën për të ndërtuar resort privat

Publikuar tek: bota, më 17:56 19-01-2017 Zuckerberg hedh në gjyq qindra hauaianë, kërkon t’iu marrë tokën për të ndërtuar resort privat

Shefi ekzekutif i Facebook, Mark Zuckerberg, ka hedhur në gjyq dhjetëra familje hauaiane që nuk kanë pranuar t’i sheshin tokën buzë oqeanit, ku miliarderi parashikon të ndërtojë një resort super luksoz.

Toka rreth 280 hektarë i përket vendasve sipas ligjit haëaian të vitit 1850, që thotë se ata e trashgojnë nga të parët e tyre që kanë jetuar aty të parët, shkruan Newsbomb.al.

swefr234r234224244445.jpg

Avokatët e Zuckerberg kanë bërë 8 padi për 30 familje të cilët kanë në pronësi 14 parcela por që përbëjnë vetëm 3 hektarë të sipërfaqes totale, pasi Zuckerberg ka arritur të blejë pjesën tjetër, ku edhe ndërtoi në vitin 2014 një mur gjigant prej guri, duke bllokuar krejtësisht pamjen nga deti përgjatë pronës, raporton Newsbomb.al.

Avokati i Zuckerberg thotë se padia bëhet vetëm për të informuar trashëgimtarët disa prej të cilëve nuk janë në dijeni të pronësisë së tokës, dhe për t’i dhënë mundësinë atyre ta shesin atë.

sdf3d23fr3frwetrh.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Adoleshenti në depresion qëllon me armë 3 nxënës dhe mësuesen pastaj vetëvritet
Michelle Obama dedikim prekës bashkëshortit, Barack Obama: Të isha Zonja jote e parë ishte nderi më i madh i jetës time »
Article Logic
Execution time: 0.021044015884399
array(1) { ["section"]=> string(99) "zuckerberg-hedh-ne-gjyq-qindra-hauaiane-kerkon-t-iu-marre-token-per-te-ndertuar-resort-privat-66045" }